Ako si vybrať správny zatepľovací systém ?

Ako si vybrať správny zatepľovací systém ?

23.06.2015 10:33
Najznámejšie, alebo najviac používané sú kontaktný zatepľovací systém a odvetraný zatepľovací systém. Kontaktný zatepľovací systém sa dá použiť na všetky známe povrchy a je vhodný ako pre novostavby, tak i pre staršie budovy. Pri zatepľovaní sa priamo na izolačný materiál nanáša omietkový systém. Najčastejšie realizovaným zatepľovacím systémom u nás je práve tento kontaktný zatepľovací systém. Jeho realizácia je pomerne jednoduchá, ale nevýhodou je, že sa nemá používať pri zvýšenej vlhkosti, resp. pri daždi alebo mraze. Druhým zatepľovacím systémom je tzv. suchý, alebo odvetraný zatepľovací systém. môže sa aplikovať v každom ročnom období a je teda vhodný aj do vlhkých podmienok, avšak je cenovo drahší ako kontaktný zatepľovací systém.
Na Slovensku je najrozšírenejším zatepľovacím materiálom polystyrén a to najmä vďaka ľahkej opracovateľnosti a nízkej cene. Má výborné tepelné a elektro izolačné vlastnosti.
Nie je toxický, má nízku hmotnosť, čím znižuje zaťaženie nosnej konštrukcie, ale i náklady na dopravu. Jeho nespornou výhodou je aj nízka nasiakavosť vody. Nevýhodou polystyrénu je jeho krehkosť, časom sa v ňom môžu tvoriť trhliny, je horľavý a má horšiu priepustnosť vodných pár.

Minerálna vlna je hneď po polystyréne druhým najobľúbenejším zatepľovacím materiálom. Vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami, má veľmi dobrú vzdušnosť aj paropriepustnosť a v porovnaní s polystyrénom je v zásade nehorľavá. Okrem zateplenia obvodových stien sa často používa na izoláciu stropných konštrukcií alebo strechy. Jej hlavnou nevýhodou je vysoká nasiakavosť vody a problematické býva aj presné rezanie a netesnosť spojov.
Korok
Pomerne novým prvkom pre zatepľovací systém je korok. Má skvelé difúzne vlastnosti, takže je vhodný najmä tam, kde sa vyžaduje dobrá paropriepustnosť konštrukcie. Je odolný aj voči vplyvom počasia a starnutiu. Jeho životnosť je v zásade neobmedzená. Má veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Ide o ekologický produkt, ktorého jedinou nevýhodou je snáď iba vyššia cena.
Fúkaná izolácia je technológiou, ktorá sa najčastejšie používa na zateplenie stropov, striech alebo podláh. Zvlášť sa hodí do ťažšie prístupných priestorov. Ak by sme porovnávali fúkanú celulózu, tak tá má pomerne dobré tepelné aj izolačné vlastnosti. Dobre reguluje vlhkosť a je tiež veľmi dobre paropriepustná. Ide o vysoko ekologický produkt s dlhou životnosťou.
Pri jej aplikácii nevzniká takmer žiadny odpad. Na realizáciu si však zavolajte profesionálov, ktorý s fúkanou izoláciou pracujú.
Dúfame, že vám tento článok umožní vybrať si ten najvyhovujúcejší zatepľovací systém. 

Slamené baly ekologicky obnoviteľným materiálom. Pokiaľ sú dostatočne kvalitne zlisované a suché sú veľmi dobrým izolačným materiálom. Majú dobré tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti, ako aj dobrú akumuláciu s dobrou difúziou vodných pár. Väčšinou sa používa na izoláciu strešných, podlahových plôch, ale aj zvislých stien. Na Slovensku sa však používajú málo. Nevýhodou je vyššia prašnosť pri manipulácii a nutnosť ochrániť materiál pred dažďom, prípadne snehom.
Zatepľovací systém je dnes nevyhnutnej súčasťou každej novostavby alebo rekonštrukcie bytového alebo rodinného domu. Jeho správnym výberom predídete neskorším problémom vo forme vzniku plesní, tepelných mostov a hlavne strate tepla.